Novi ste u nošenju slušnih aparata? Čestitamo na hrabrom koraku prema poboljšanju kvalitete života! Uvođenje slušnih pomagala u vaš svakodnevni život može biti izazov, ali uz pravi pristup, iskustvo može biti izuzetno ugodno i korisno.
Vjerojatno se pitate: “Što mogu očekivati?” Odgovor je jednostavan – puno toga, uključujući i pokoju frustraciju, što je sasvim normalno. U nastavku donosimo osam savjeta koji će vam pomoći da se lakše prilagodite nošenju slušnih aparata.
1. Dajte si vremena za prilagodbu
Slušni aparat nije poput naočala koje odmah ispravljaju vaš vid. Budući da je gubitak sluha obično postupan proces, vašem mozgu treba vremena da se prilagodi ponovnom tumačenju zvukova koje neko vrijeme niste čuli. Na početku se neki zvukovi mogu činiti preglasnima ili nepoznatima, poput otkucaja sata ili žmigavca u automobilu. Jedna osoba koja je tek počela nositi slušni aparat nije mogla shvatiti od kuda škripanje pri ulasku u prostoriju, a buku su stvarali drveni podovi. Što dulje nosite svoj slušni aparat, to će vaš mozak bolje prepoznavati i prilagođavati se različitim zvukovima. Počnite polako, tek nekoliko sati na dan, i postepeno produžite vrijeme nošenja slušnog pomagala kako biste se što bolje prilagodili.
2. Vježbajte čitanje naglas
Prije nego što ste nabavili slušno pomagalo možda ste govorili glasnije nego što je bilo potrebno. No, sada kada koristite slušni aparat, imate priliku regulirati svoj glas. Jedna od korisnih vježbi je čitanje naglas. Time ćete poboljšati prepoznavanje zvukova riječi i govora. Ako želite, zatražite od prijatelja ili člana obitelji da vas sluša dok čitate i da vam pruži povratnu informaciju. Ova vježba ne samo da pomaže u prilagodbi, već vam omogućuje i bolje razumijevanje zvukova u govoru, te je zabavno osvrnuti se na to koliko vam dobro ide.
3. Gledajte TV s titlovima
Iako vam digitalni slušni aparat omogućuje bolje slušanje, gledanje televizije s titlovima može biti korisno. Ova praksa pomaže vašem mozgu da poveže zvukove s riječima i ponovno uspostavi izgubljene veze između sluha i jezika. Također, uz titlove ćete lakše moći pratiti dijalog i razumjeti što je rečeno.
4. Nemojte prečesto podešavati glasnoću
Slušni aparat često dolazi s funkcijom automatske prilagodbe glasnoće ovisno o okolini u kojoj se nalazite. Ako stalno povećavate glasnoću, riskirate narušiti kvalitetu zvuka i preopteretiti uši. Važno je imati realna očekivanja, ne pokušavajte natjerati svoj slušni aparat da radi ono što potpuno funkcionalne uši ne mogu, primjerice da čuju slabe zvukove iz velike daljine. Oni ne rade na taj način.
5. Čuvajte svoj slušni aparat na sigurnom
Postoje određena pravila održavanja kako bi vaše slušno pomagalo bilo sigurno. Kada ne koristite svoj slušni aparat uvijek ga spremite u originalnu kutiju ili na punjač. Nikada ga ne ostavljajte na otvorenim površinama gdje bi ih kućni ljubimci ili djeca mogli uzeti. Također, redovito ga čistite koristeći suhu krpu i dodatke za čišćenje koji dolaze uz slušni aparat. Na kraju, ne zaboravite svake noći svoj slušni aparat staviti na punjenje kako biste osigurali optimalan rad tijekom cijelog dana.
6. Vodite računa o zdravlju ušiju
Trebali biste pričekati 30 minuta nakon tuširanja ili plivanja prije nego što vratite slušni aparat u uho kako biste spriječili nakupljanje vlage. Također, izbjegavajte stavljanje bilo čega u uho, osim vašeg slušnog pomagala. Ušni vosak je normalan i važan, naime on sprječava ulazak prašine i drugih štetnih čestica u vaše uho. Zabadanje pamučnih štapića, igala ili čak prsta znači da riskirate oštećenje bubnjića. Stoga, ako primijetite nakupljanje voska u uhu obratite se vašem liječniku koji će sigurno ukloniti višak.
7. Potražite pomoć kada je to potrebno
Nije sramota zatražiti pomoć stručnjaka kada je riječ o vašem slušnom aparatu. Stručnjaci za slušna pomagala mogu vam pomoći s tehničkim problemima, ali i pružiti savjete kako najbolje koristiti vaš slušni aparat. Redovite kontrole i prilagodbe osigurat će optimalan rad vašeg slušnog pomagala.
8. Upoznajte se sa svojim slušnim pomagalom
Na kraju, ali ne manje važno, pročitajte korisnički priručnik koji dolazi s vašim slušnim aparatom. Priručnik sadrži korisne savjete i često postavljana pitanja koja vam mogu olakšati prilagodbu i rješavanje problema. Ako ipak još naiđete na poteškoće, konzultirajte se s našim stručnjacima.
Kao i svaka nova tehnologija, slušni aparat zahtijeva upoznavanje i korištenje kako biste lakše razumjeli i upravljali svojim očekivanjima o tome kako vam on pomaže. Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći da se što lakše prilagodite svom novom slušnom aparatu. S vremenom, nošenje slušnog pomagala postat će prirodni dio vaše svakodnevice, a vi ćete uživati u ponovnom otkrivanju zvukova oko sebe.